Lastik Yanak Bilgileri

Aracınızın Profesyonel Kış Kontrolü
27 Kasım 2018
Dizel Araçlarda Düşük Yakıt Tüketimi
8 Temmuz 2019

LASTİK İŞARETİ NASIL OKUNUR?

Lastik işareti, yanağa yazılan kelimeler, harfler ve sembollerden oluşur. Markanın ve ürün serisinin adı da burada yazılır. Lastiğin ebadını ve özelliklerini buradan okuyabilirsiniz: sırt genişliği, seri, jant çapı, sırt deseni, yük endeksi ve hız değeri.

Doğru Lastik Seçimi İçin Lastik Özelliklerinin Okunması

Aracınız için doğru lastiği seçmek istiyorsanız lastik yanağı üzerindeki işaret ve rakamların da anlamlarını bilmeniz gerekir. Aracınızın fabrika çıkışı, orijinal lastiği üzerinde rakam ve işaretlere göre yeni lastik alabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında doğru lastik seçimi hakkındaki yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Lastik Yanağında Bulunan Bilgiler

GenişlikEn-Boy OranıÇapYük EndeksiHız Sınıfı
185651691V

Lastik Genişliği

Bir yanaktan diğer yanağa olan genişliktir ve milimetre cinsinden yazılır.

En-Boy Oranı

En-boy oranı, aracınızın lastiğinin eninin boyuna olan oranıdır. Lastik yanağında yer alan rakamlar ise lastiğinizin eninin, boyuna olan oranını temsil eder. Yukarıdaki tabloda en-boy oranı 65 olarak belirtilen lastiğin yüksekliğinin, eninin %65’i kadar olduğu anlaşılmaktadır.

Lastik Çapı

Araç lastiğinizin inç olarak yüksekliği, lastik çapıdır.

Yük Endeksi

Lastik çap bilgisinin yanında, aracın taşıyabileceği maksimum yükü belirten bilgidir. Yukarıdaki tablodaki gibi 91 numaralı yük endeksi sınıfına dahil bir araç, 615 kg yük taşıyabilir.

Hız Limiti

Balansı yapılmış, bakımlı bir aracın, bilginin yazılı olduğu lastiklerle çıkabileceği maksimum hızı gösterir. Tabloda yazan V sınıfı lastiklerle 240 km hıza çıkılabilir.

Lastik Çeşidi

Lastiğin uygun olduğu sınıfları belirtmek için kullanılan harflerdir. Hafif ticari araçlar için C, otomobiller için P sınıf lastik alınmalıdır.

 Lastik Yapısı

Lastiğinizin üzerinde görmüş olduğunuz “R” harfi, lastiğinizin yapısını gösterir. R harfinin anlamı Radyaldir. Mevcutta kullanılan araç lastiklerinin çoğu Radyal lastiktir.

ECE Onayı ve Numarası

ECE onayı ve numarası, sadece Birlemiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu standartlarına uyan lastiklerde bulunur.

Lastik Basıncı

Lastiğinizin güvenli ve verimli sürüş için sahip olması gereken hava basıncını gösterir.

Sırt Aşınma Göstergeleri

Araç lastiğinin üzerinde görebileceğiniz TWI harfleri ile belirtilir. Aracınızın sırt derinliğinin ne kadar aşındığını görmenizi sağlar. Yasal olarak lastik diş derinliği, 1,6 mm’den aşağı olamaz.

Üretim Tarihi

Hangi yıl ve yılın hangi haftasında araç lastiğinizin üretildiğini gösterir bilgidir.

M ve S Harfleri

Kış lastiklerinde bulunur; (M) çamur ve (S) kar anlamına gelir.

Üç Kar Tanesi

Ağır kış şartlarında, karlı havalarda kullanılabilen araç lastiklerinde bulunur. Kar lastiği olarak da bilinir.

Lastikler hakkında genel bilgileri verdiğimiz bu yazımıza ek olarak doğru lastik seçimi için bilmeniz gerekenlere dair hazırladığımız yazımızı, buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.