Bosch Diesel Center

Dizel uzmanlarından ve dizel uzmanları için test ekipmanları

Bosch, dizel sistem geliştiricileri ve üreticileri arasında dünyada 1 numaradır. Dizel sistemleri bazı durumlarda benzinli sistemlerden çok daha üstündürler. Yenilikçi sabit basınçlı püskürtme enjektörleri ve yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon pompalarının kullanımı dizel motorları daha sessiz ve daha güçlü kılar. Bununla birlikte bu tip karmaşık sistemlerin bakımı ve onarımı için uzman bilgi birikimi, bol miktarda deneyim ve uygun test ekipmanları gereklidir - hepsi de Bosch Car Service profesyonellerinde bulunur.

TDI, sabit püskürtme, kurum filtresi - uzman servis personelimiz, en yeni teknik gelişmelerden haberdar olmak için düzenli üst düzey eğitimlerden geçer. Bu da sistemlerin nasıl çalıştığı ve en yeni Bosch test ekipmanlarının nasıl kullanılacağı konusunda her zaman işlerinin uzmanı olmalarını sağlar. Böylece servislerimizden birinde yapılan onarım çalışması veya incelemenin ardından dizel aracınızı tekrar ekonomik, canlı ve temiz bir şekilde kullanabileceğinizden emin olabilirsiniz.Klasik dizel enjeksiyon sistemleri

Küçük ve yüksek devirli dizel motorlar yüksek performanslı, hızlı enjeksiyon sıralı, düşük ağırlıkta ve küçük montaj hacimli enjeksiyon sistemleri gerektirir. Distribütör enjeksiyon pompaları bu gereklilikleri karşılar. Bunlar; besleme pompası, yüksek basınç pompası ve regülasyon düzeneğine sahip küçük, kompakt gruplardan oluşmaktadır.

Distribütör enjeksiyon pompası, kompakt tasarımı sayesinde arabalarda, hafif ticari araçlarda, sabit motorlarda ve inşaat ve tarım makinelerinde (karayolu dışında) çok çeşitli uygulamalar için uygundur.
Dolaylı enjeksiyonlu (IDI) motorlar için eksenel pistonlu distribütör enjeksiyon pompaları memede 350 bara kadar basınç üretir.

Doğrudan enjeksiyonlu (DI) motorlar için hem eksenel hem de radyal pistonlu distribütör enjeksiyon pompaları 1950 bar’a kadar pik basınç ile kullanılır. eksenel pistonlu distribütör enjeksiyon pompaları (VE..) yaklaşık 30 kW/silindir güç çıkışı olan motorlar için ve radyal pistonlu distribütör enjeksiyon pompaları (VR..) ise 45 kW'a kadar motorlar için kullanılır.
Distribütör enjeksiyon pompaları yakıtla yağlanır ve bakım gerektirmez. Distribütör enjeksiyon pompası versiyonları:
Bu pompalar arasında kullanılan miktar kontrolü türüne, bunların yüksek basınç üretimine ve düzenlemesine göre, şekilde gösterildiği gibi bir ayrım yapılır.Common rail enjeksiyon: dizel motorlar için ileri teknoloji

Bosch ilk common rail sistemini 1997'de tanıttı. Sistem, adını tüm silindirlere yakıt tedarik eden ortak yüksek basınç haznesinden (common rail) almıştır. Klasik dizel enjeksiyon sistemlerinde yakıt basıncı her enjeksiyon için ayrı ayrı üretilmesi gerekmektedir. Ancak, common rail sisteminde basınç üretimi ve enjeksiyon ayrılmıştır, yani, enjeksiyon için gerekli yakıt her zaman istenen basınçta bulunmaktadır.

Common rail sistemleri modüler bir tasarıma sahiptir. Her sistem bir yüksek basınç pompası, enjektörler, ortak bir püskürtme hattı ve bir elektronik kumanda biriminden oluşur.
Klasik dizel enjeksiyon sistemlerinde yakıt basıncının her enjeksiyon için ayrı ayrı olarak üretilmesi gerekmektedir. Ancak, common rail sisteminde basınç üretimi ve enjeksiyon ayrılmıştır, yani, enjeksiyon için gerekli yakıt her zaman istenen basınçta bulunmaktadır. Basınç üretimi yüksek basınç pompasında gerçekleştirilir. Pompa yakıtı sıkıştırır ve bir yüksek basınç borusuyla hattın içine gönderir, bu hat ise tüm enjektörler için bir ortak yüksek basınç haznesi olarak görev yapar, böylece "common rail" (ortak hat) adını alır. Yakıt buradan bağımsız enjektörlere dağıtılır, bunlar da yakıtı silindirin yanma odacığına enjekte eder.

Geniş çözüm aralığı Bosch mikro araçlardan ağır lüks limuzinlere kadar tüm araç modelleri için ortak püskürtme sistemleri sunmaktadır. Yüksek basınç pompaları 1.100 bar ile 2.200 bar arasındaki basınçlarda çalışır. Bağımsız pompalara sahip sistemler de mevcuttur (tak çalıştır pompalar) Enjektörler ya solenoid valf ya da Piezo teknolojisi kullanır.